Jak hrát
Návod „Jak hrát“ je členěn do skupin:
> Jak začít hru
> Zakládání a dobývání vesnic
> Pár důležitých zásad
> Vlastní hodnocení národů
Jak začít hru
Spousta lidí nedokáží dobře rozjet začátek a pak se propadají hluboko v žebříčku, nemohou se rozvíjet, protože jsou farmeni a žádná aliance je nechce, protože jsou slabí. Jak ale dobře začít hru, abyste byli v top1000 a výš a měli co nejrychleji armádu?
1, Varianta A: Registrujte se několik dnů před startem a zjistěte si, kdy server přesně začíná. Varianta B: Někteří hráči používají ale i jinou taktiku a to takovou že 3-5 dní po startu se registrují, vycvičí několik jednotek a farmí s tím okolí, které však hráče nemůže napadnout, neboť je stále pod začátečnickou ochranou. Velice to může pomoci v rozvoji, ale pokud se tato taktika nepovede a narazíte na silného hráče atd., můžete také rychle skončit. Proto by tuto taktiku měli volit především zkušenější a nebo odvážnější hráči.
2, Pro variantu A: čekejte (nejlépe na vteřinu) na start severu a jakmile se spustí, neváhejte začít hru (začít hru až po několika hodinách je obrovská časová ztráta, která je pak citelně znát).
3, Ihned si můžete zapnout +25% železa, hlíny, dřeva a obilí, tím získáte veliký náskok – na co šetřit zlatky. Ale nemusíte. Poté, co byli přidány do hry úkoly, je vše jinak a suroviny a zlatky průběžně za splněné úkoly získáváte. Každopádně zapnout si + produkci uškodit nemůže. První den nestavte žádné budovy (ani sklad a sýpku), ale pouze doly a pole. Díky tomu si zajistíte dobrý přísun surovin pro rozvoj.
4, teprve až budete mít větší produkci, že by mohly suroviny přetéct, postavte si sklad a sýpku a později i kasárny a tržiště. Vyplatí se využívat NPC obchodníka, s kterým si můžete vyměnit za 3 zlatky nadbytečné suroviny za ty, které postrádáte. Není to nutné, ale v rozvoji to určitě pomůže! To jsou nejdůležitější budovy v samém začátku. Stavět úkryt, palác či akademii nebo palác je v této fázi zbytečná ztráta času a surovin. Pokud jste ale obranný typ a hrozí vám napadení, měli byste si úkryt a pokud jste Gal, tak i pasti postavit. Později však budete tyto budovy určitě bourat.
5, Po určitém čase s dobrou produkcí si začněte stavět první vojáky, ale ne moc pozdě! Mohli byste se snadno stát farmou a navíc vojáci pro vás budou znamenat dobrý přísun surovin z loupeží. Pro větší bezpečnost doporučuji si zapnout +10% obrany, ale nemusíte. Záleží na vás a na tom, jak chcete hru hrát. Rozhodně byste se ale neměli bát útočení a farmení. Mít okolí pod kontrolou a mít své slovo v oblasti je důležité. Pakliže ho nemáte, sami se můžete stát terčem útoků a nebudete mít ani suroviny na rozvoj… Je také velice dobré se spřátelit s dobrým a přibližně rozvojově stejným hráčem jako vy ve vašem okolí a kterým si můžete navzájem pomáhat. Hrát si na hrdinu nemá cenu a je velká pravděpodobnost, že dříve nebo později na to doplatíte. Je velice dobré si najít alianci, která je poblíž, je silná (top50) a nevázne v ní komunikace a spolupráce. Pokud vázne, pak neváhejte odejít!
6, Až budete mít tři dobré vesnice, můžete začít hledat vhodné obilné pole k založení vesnice tzv. Multicrop mC15 či menší MC9. Pakliže jste zkušený a silní, můžete si MC zabrat i dříve, ale může to být pro vás i ekonomická brzda. Chce to MC rychle opevnit, zajistit si jeho obranu, vystavět v něm slušnou armádu a s ní loupit okolí, co to je jde. Tyto vesnice složí k budováním větších armád a hráči si je obvykle dávají jako hlavní vesnice. To proto, že jednak jim je nikdo nemůže vzít a jednak si pole můžou vylepšovat nad 10. úroveň. V těchto vesnicích se vyplatí cvičit především útočné jednotky. Protože v útoku záleží na počtu v jedné vlně, zatímco slušnou obranu si můžete poskládat z ostatních vesnic a nebo od spolualiančníků.
7, Pokud se chcete dostat na příčku lepších hráčů, chce to i trochu odvážnosti. Rychle byste si měli vyrobit senátora a dobývat vesnice. Díky dobývání získáte ves již na dobré úrovni a celkově ekonomicky poskočíte. Díky ní získáte větší přísun surovin, další místo pro stavbu vojáků a dalšího senátora. A pak můžete opět dobývat… Stavět vesnice byste měli jen zřídka. Samozřejmě na začátku, pak pokud není jiná možnost a také tehdy, zdali je jedinečná příležitost – např. volný MC nebo dobré strategické pole. 8, V této fázi se už začínáte dobře rozvíjet a je na vás, jak budete úspěšně či neúspěšně pokračovat dál…
Zakládání a dobývání vesnic
Zakládat nebo dobývat vesnice, které jsou vzdálenější jak 10-14 polí od své vesnice je už značně riskantní. Stejně tak být roztahaný po mapě je velice nebezpečné (stejně tak aliance – je-li po mapě roztahaná, je velice snadno zranitelná). Odvážný i chytrý útočník vám pak vesnici snadno vezme a vy mu těžko můžete vzdorovat i když budete v top 100 nebo budete v silné alianci. Pokud už si budete chtít za každou cenu vesnici daleko založit, měla by být blízko hráčů od vaší aliance.
Pro dobývání platí být rychlý a vychytralý. Pokud máte jednoho senátora chce to vesnici dobýt v časovém rozmezí pár hodin a obránce co nejvíce mást. Pokud máte dva a více senátorů je důležité je posílat co v nejkratším časovém rozmezí za sebou. U dobývání platí posílání senátorů s co největší armádou, jinak riskujete, že o senátora přijdete. Ze zkušenosti vím, že na to hráči často dopláceli…
Multicropy (MC)
Jak je psáno výše, po 3. vesnici by hráč už měl uvažovat o založení vesnice na obilném poli tzv. Multicrop (MC15) nebo menší (MC9) – může ale i dříve, zdali na to má a ví, jak postupovat, aby ho MC nezbrzdil. Obvykle bývá vždy jeden MC na poli o 7×7 políček. Jeho hledání je mnohdy náročné a nezbývá nic jiného než klikat a klikat… Hráč by neměl MC obsadit příliš rychle, aby mu to nebrzdilo rozvoj a ne příliš pozdě, protože je o tyto pole veliký zájem a s přibývajícím časem mizí volné MC. Zabere-li si ihned hráč pět MC, je to pro něj příliš velká zátěž a nedokáže vesnice vylepšovat v důsledku nedostatku surovin. Například je výhodné mít vsi v poměru 3 vsi na jeden MC a zároveň je strategicky a ekonomicky výhodné mít kolem MC několik zásobovacích vesnic. Chce to tedy i dobře promýšlet, kde a kdy MC zakládat a je dobré brát v úvahu, že na váš MC měl namířeno i někdo jiný, takže se běžně kvůli těmto polím vedou i války. Ještě lepší je, pokud jsou kolem vašeho MC obilné oázy a vy si je zaberete. Stavět pak můžete armádu ještě větší. > Profesionální finta Až budete mít větší impérium, stavte jednotky v MC neustále a to i přes to, že produkce vám poleze do minusu. Obilí si totiž můžete posílat z okolních vesnic, popřípadě ho získávat obchodem nebo loupeží. Samozřejmě mějte takový minus obilí, abyste ho bez problémů zvládali a nebrzdil vás v rozvoji. Zároveň čekat na to, až dostavíte obilné pole je mnohdy zbytečná ztráta času pro stavbu jednotek. Ty se vyplatí v pokročilém stádiu hry stavět neustále.
POZOR! Multicrop platí jak pro vesnici s 15 obilnými poli, tak pro vesnici s 9 obilnými poli. Megacrop je nesprávný název původně určený pro M15. Mega = hodně, milióny, což by v překladu znamenalo milióny obilných polí, což je samozřejmě hloupé. Samotný výraz „Megacrop“ není nějak velký prohřešek, ale některým hráčům vadí. Jiní ho zase s oblibou používají. Dokonce vznikl i web bojující proti tomuto výrazu. Používejte tedy nejlépe zkratky MC15, MC9 nebo M15, M9 a nebo obecně Multicrop.
Pár důležitých zásad
> Zprávy piště slušně s oslovením, bez sprostých slov a s pozdravem (a to i nepříteli). Zpráva by neměla být ukvapená a nemělo by v ní být příliš mnoho hrubek a překlepů. Hulvátskými zprávami si sami zaděláváte na špatnou a komplikovanou hru a může to vést i k vašemu nečekanému konci hry.
> Známé pravidlo „Dvakrát měř, jednou řež“ platí i v Travianu pro posílání útoků. Je dobré si opravdu změřit a promyslet, zdali na ráče, kterého chcete napadnout máte. Také útok byste měli mít perfektně naplánovaný. Ale stávají se i takové chyby, že místo útoku pošlete na nepřítele podporu. To je špatná chyba a v tuto chvíli dobře nepřítel ví, co zamýšlíte. Stejně tak si dávejte pozor, abyste místo podpory pro spojence neposlali útok. Sami si zničíte armádu a zničíte armádu i obránci, který vám nepoděkuje. I to se stává.
> Pravidla Travianu jsou v některých oblastech až příliš přísná. Doporučujeme, abyste jejich základy znali. Obzvlášť zákeřná je oblast posílání surovin a starání se o účet – pozor na to! Stačí překročení jakéhokoliv pravidla a máte více či méně pokaženou hru. Hráči na to často doplácejí. > Pomáhejte alianci a spolupracujte, jedině tak můžete něčeho dosáhnout.
> Nesnažte se negativně projevovat na okolí (hulvátský popis, sprosté zprávy) i to může vést k vašemu nečekanému konci hry.
> Poměrně důležitá je i zásada, že byste měli hrát Travian opravdu aktivně a snaživě. Pasivní hra nemá cenu a rychle skončíte.
Germán
Hlavně ze začátku herního serveru má germán jednu velkou výhodu. Za poměrně málo surovin si může vycvičit hodně jednotek s nimiž může plenit okolí. V pokročilejší fázi hry, kdy už jsou běžné armády o tisících vojácích se u germána projeví další výhoda. Pokud mu padne armáda v boji, velice rychle ji obnoví (v porovnání s Římanem dvojnásobně krát) a v porovnání za výrazně nižší surovinové náklady. Pokud vede s někým válku, může tato výhoda velice přispět k vítězství. Zároveň by měl být germán ve střehu ohledně obrany a měl by mít vždycky po ruce takzvaná „zadní vrátka“. To znamená, že by měl mít blízko sebe spojence, který mu pomůže v případě napadení a také by měl mít okolí pod kontrolou. Může být totiž germán silný, ale může se snadno stát „lovnou zvěří“. Protože obrana není jeho nejsilnější stránka, měl by si ji dobře zajistit a boje vždy vést tak, aby co nejvíce tlačil na nepřítele. V počátečním rozvoji mu velice pomáhá jeho armáda, která by rozhodně neměla sedět doma. Snadno si totiž vystaví začáteční pálkaře pomocí kterých si snadno vyfarmí své okolí. V pokročilejší fázi hry se u germána vyplatí vesnice dobývat, nikoliv zakládat. Germán se určitě hodí pro ty typy, kteří se chtějí ponořit co nejvíce do boje.
Říman
Římané se považují za národ pro začátečníky, který má spoustu výhod, ale není tomu tak. Říman má velice těžký začátek a nesnadnou má i stavbu armády. Jednotky jsou velice nákladné a jejich výcvik je v porovnání s Germány a Galy velice dlouhý. To vše je na úkor dobrých kvalit vojska. Ve vedení války si ale Říman musí dávat velký pozor, neboť pokud přijde o armádu, zdlouhavě ji bude obnovovat. A dlouhý výcvik jednotek a jejich nákladnost je zákeřná i na začátku hry a snadno může být Říman vypleněn. Proto by si měl ze začátku hry dávat velký pozor a měl by si ve svém okolí najít pár spojenců, s kterými bude táhnout za jeden provaz. Na druhou stranu díky možnosti stavby dolu a budovy zároveň se rychle rozvíjí a i nově založené vsi velice rychle dostaví. V období pokročilejší fázi hry je Říman v obraně velký silák. Maximálně vylepšená zeď dává k obraně 81%, což je vysoké číslo a obranné jednotky má taktéž poměrně silné s výjimkou obrany proti jízdě. Ale pokud Říman vlastní útočnou a větší armádu, dosahuje značných výsledků a její síla je velká. Celkově římský národ není až tak snadná pro hru, což se projeví hlavně ve stavbě armády.
Gal
O Galovi se většinou hovoří jako o obránci, což je pravda, ale může být silný i z pohledu útočníka. Hlavně co se týče jízdy je Gal silný, jak v útoku, tak v obraně, z čehož vyplývá, že jízda pro něj znamená opravdu hodně. Ze začátku hry se snadněji ubrání, ale stěží si hned podmaní své okolí. Proto může být jeho začáteční rozvoj pomalejší. Tudíž by se měl snažit hrát tak, aby neupadal a měl ve svém okolí své slovo. Ze začátku velice pomohou i pasti, ale po určité době se stanou zbytečnou zátěží a Galové je většinou bourají (zabírají stavební pole ve vesnici a později už je zadržení 200 jednotek značně slabé). Proto se ani nevyplatí stavět pasti na vysokou úroveň, jen ze začátku dobře pomohou. Jednotky Gala jsou nejrychlejší ze všech a může toho dobře využít k nečekanému nájezdu, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšného boje. Celkově by měl Gal své počínání vždy dobře promyslet a dobře využít jeho kladných vlastností. Jedině tak se z něj stane dobrý válečník. Národ Galský i otevírá více možností, jakým stylem hráč bude hrát.
24. 10. 2010 v 17.48
Wow je to fakt dobrý návod zkusím to podle něj
10. 11. 2010 v 18.49
Moje taktika je,že hraju za galy,udělám si maximální úkryt,aby mě nemohli farmit,postavim si co můžu,pak si udělám vojáky a už to frčí XD
24. 6. 2011 v 5.00
S těmi pastmi (T3.5 a vyšší) u galů nesouhlasím… pokud si postavíš v zásobovací vesnici patero pastí na 20. úroveň, získáš tím 2000 pastí a to už není málo, dost to oslabí útok… jediný zápor je ten, že obnova všech 2000 pastí trvá přes 33h:-( Ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že se to rozhodně vyplatí:D
15. 1. 2013 v 1.15
CD_jr : To co píšeš je fatální chyba začátečníka 2000 pastí? K čemu ti to je? Zajmeš mu pár tisíc vojáků, on pošle dalších pár tisíc osvobodí si je a co uděláš ty? Všechny suroviny za pasti ztracený, milionkrát výhodnější je si udělat kopu Falangů a Druidů ;) Jde vidět že ses ještě nedostal nikdy v Travianu do pokročilejší fáze jinak by si sám poznal jak tady píšou, že potom opravdu místo na pasti neni..;)